Ilona Sābera – portfolio

blogging, journalism, semiotics, short stories

Mans istabas biedrs narkomāns

3 Comments

Melnā meitene taukainiem matiem, kas jau iepriekš nākusi ciemos/darīšanās, lai nopirktu no Džuzepes (Giuseppe) hašišu jeb dūmu (il fumo IT), tagad mazajiem pirkstiņiem veikli tin pārtikas plēvē balto pulverīti. Es neprasu viņam, kas tas ir. Es tikai skatos no sava istabas kakta un domāju par šauro robežu, kas šķir šos cilvēkus no Piazza Verdi (Verdi laukums) bomžu ikdienas. Viņš, mans istabas biedrs Džuzepe, gatavojas peļņai. Tūlīt dosies uz „Lazaretto”, lai tur tiktu vaļā no mazajiem baltajiem sainīšiem un atgrieztos ar naudu. „Viss, tikšu ar šo galā un tad basta. Tad vairs nē,” viņš ik pa brīdim iesaucas. Nez cik reižu viņš par to ir domājis? Vai kad izrunā šos vārdus tiem tiešām arī tic?

– „Kāpēc tu to dari?”

– „Nu kā tu nesaproti, pie mums to dara visi. Jau no mazotnes puikas un meitenes. Visi.” Viņš ar paskaidrojumiem un piemēriem mēģina man uzburt Itālijas nabadzīgā dienvidu reģiona lauku jauniešu ikdienu, kura tinas marihuānas, hašiša, kokaīna, ekstazī un citu vielu mākoņos.

„Es šodien nopelnīju 200 eiro, zini?” Viņš lielās. „Mamma man šomēnes neatsūtīja naudu. Redz tagad varēšu dzīvot.” Džuzepem ir 26 gadi. Viņš ir otrā kursa māszinību students, un ar vienkāršu cilvēcību stāsta par savu praksi veco ļaužu pansionātā, kad iemācījās apmazgāt, apgriezt uz otriem sāniem, dot pareizās zāles bezpalīdzīgiem vecīšiem. Un darbs viņam patika.

Viņš patiesībā ir labsirdīgs un sirsnīgs puisis, kura rakstura īpašības ļoti atbilst Dienviditālijas mentalitātei. Protams, arī fakts, ka puisim 26 gados nav darba, un mammai jāsūta nauda pieder pie dienvidu ikdienas. Viņš smejas un ir patiess, tajās retajās reizēs, kad nav neko lietojis. Man viņš iepatikās jau no paša sākuma, jo redzēju viņā patiesas emocijas. Mēs bieži kopā taisījām ēst un smējāmies par kopīgajiem kulinārijas izgudrojumiem. Arī tagad viņš ir pret mani jauks. Tikai, kad uzzināja, ka vēlos iet prom no dzīvokļa viņu nelegālo darījumu dēļ, teica, ka es neprotu atslābināties un pārāk saasināti visu uztveru. Un ka viņš jebkurā brīdī var pārtraukt, tikai vajadzējis ar viņu parunāt.

Viņš nopērk no saviem avotiem 100 gramu hašiša bloku, un tad to mazās daļās izplata tālāk. Draugiem, paziņām, uz ielas vai Piazza Verdi satiktajiem cilvēkiem. Uz jautājumu, vai viņam tiešām tas neko nenozīmē, Džuzepe man atbildējā, ka tā nav. Viņš griežot bloku ar nazi un sverot mazos gabaliņus, vienmēr domājot. Viņš pats pīpē hašišu, taču tas pilnībā neietekmē viņa uzvedību. Nekas nemainās.

Un šodien es pārliecinājos, ka arī balto pulverīti (kas visdrīzāk ir kokaīns, jo viņš pats to lieto) viņš izplata. Kad viņš iešņauc, uzreiz var redzēt kā mainās viņa uzvedība. Viņš kļūst jautrs, atraisīts, sāk runāt par baigajiem plāniem, ko tik domā paveikt. Joko ar mani. Vai tās ir īpašības, kas viņam pietrūkst skaidrā? Vai tiešām viņam liekas, ka tā ir brīvība? Kad viņš salietojas, nevar aizmigt. Un ja tajā vakarā neiet ārā tusēt, sāk lasīt mācību grāmatas vai grozās gultā. Un nākamajā rītā nedzird modinātāju, kas zvana nepārtraukti vairākas reizes. Viņš bieži aizmirst, kur nolicis lietas. Un tad lamājas. Katru reizi pirms iziešanas 15 min meklē atslēgas.

Viņam īstenībā ir izmisis un apslēptu pasaules dusmu pilns skatiens. Tas ir ļoti izteiksmīgs. It kā viņam visi būtu nodarījuši pāri, it kā dzīvnieks, kas vairītos. Vai tas tā ir? Vai viņš pats dara sev pāri vairāk? Kurš ir vainīgs un kurš atbildīgs?

3 thoughts on “Mans istabas biedrs narkomāns

  1. Atbildīgs ir viņš pats. Un arī vainīgs…Mēs katrs pats izdarām savu izvēli…viņš to ir izdarījis šādu..

    Labi uzrakstīts, Ilona! 🙂

    Like

  2. Mmm, cik garsigs lasamais… Raksti vel, man liekas, ka tev ir jauzraksta graamata… Nu, ljoti daudziem buutu ar ko pamieloties

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s