Ilona Sābera – portfolio

blogging, journalism, semiotics, short stories

Melnās meitenes mācās arābu valodu

6 Comments

Man liekas, ka melnās drānās tērptās meitenes mani novēro, taču īsti nesaprotu, vai skatienā ir nosodījums, līdzjūtība vai tomēr kāda neizprotama sajūsma. Šajā savdabīgi izolētajā sociālajā vidē minoritāte beidzot esmu es nevis viņas.

Tas ir reliģiskas ievirzes arābu valodas mācību centrs, viens no lētākajiem un arī labākajiem valodu centriem Kairā. Taču manai izvēlei par pamatu bija ne tikai šie iemesli. Vēlos iepazīt šīs meitenes, viņu dzīvesstāstus un izvēles. Vēlos saprast, kas pamudinājis uz tik krasām pārmaiņām kā pilnīga ķermeņa nosegšana publiskās vietās nēsājot melno virsvalku niqab; izvairīšanās no sociāla kontakta un sabiedriskās dzīves; pilnīga ziedošanās reliģijai un ģimenei.

Sociālais eksperiments sākas

Centrs ir sadalīts sieviešu un vīriešu nodaļās. “Vīriešiem ieeja aizliegta” lasāms pie kāpnēm uz sieviešu nodaļu. Galvenais administratīvais darbs un maksājumi par mācībām notiek vīriešu nodaļā. Iestājeksāmenu rakstisko daļu labo un mutisko daļu vada garlaikots profesors gados, jo vīriešu nodaļa ir atbildīga ne tikai par mācību procesa organizāciju, bet arī par zināšanu novērtēšanu. Atšķirībā no islāmā pārgājušajām skolniecēm, centrā strādājošās sekretāres un skolotājas nēsā tikai islāma galvas lakatu hijab un atbilstošas ķermeņa formas slēpjošas drēbes, nevis viscaursedzošo niqabStarpbrīžus, uz kuriem aicina skolas zvans, gan skolnieces, gan dažas no skolotājām izmanto kārtējām dienas lūgšanām.

Melnās meitenes

Hadidžai no Baškīrijas ir 30 gadu, septiņus no tiem viņa ir pavadījusi Maskavā, kur studēja, strādāja par frizieri un bija stilīgākā meitene salonā. Tagad tas ir pagātne. Jau vairāk kā divus gadus meitene praktizē islāmu, ir apprecējusies ar Korānā pasniedzēju, arī baškīrieti, un audzina bērnu pēc musulmaņu tradīcijām. Sākuma abi ar vīru apsvēra domu pārcelties uz Saūda Arābiju, taču nokārtot uzturēšanās birokrātisko pusi esot bijis daudz vieglāk Ēģiptē. “Man patīk būt tikai priekš sava vīra. Agrāk Maskavā visi vīrieši apēda mani ar skatieniem. Tagad man liekas pretīgi, ja kāds skatītos uz manu apspīlēto dibenu. Es jūtos ļoti labi un esmu pasargāta nēsājot niqab. Neviens uz mani neskatās,” meitene stāsta. Hadidža skaidro, ka ne tikai vīrietis grēko domās iekārojot sievieti, kas paiet garām uz ielas, bet arī sieviete ir atbildīga par nepiedienīgu sava ķermeņa izrādīšanu. Viņa mācās arābu valodu, jo paradīzē visi runāšot tikai tajā un kritizē ēģiptiešu rietumnieciskojušās sievietes, kas nenēsā niqab un neprot ģērbties un uzvesties piedienīgi.

Savukārt Aišai no Dagestānas islāms palīdzēja izkļūt no nopietnām problēmām un pilnībā mainīt dzīvesveidu. “Es esmu pabeigusi tikai 3 klases, jo mana mamma negribēja, ka mācos. Sāku dzīvot atsevišķi un strādāt, kad man bija 16 gadu. Es pārvācos, jo patēvs man uzmācās. Strādāju veikalā, īrēju dzīvokli. Naudas nekad nebija pietiekami un iekļuvu parādos… Paldies Allaham, ka negāju strādāt uz ielas, kā to dara daudzas meitenes Dagestānā. Allahs mani atvēra sirdi un izpestīja.” Arī Aiša uz Ēģipti pirms četriem mēnešiem pārcēlās ar vīru un maziem bērniem. Arī valkājot niqab meitenei īpaši nepatīk iet ārpus mājas, jo vīrieši tik un tā skatās. Viņas ikdiena sastāv no valodas nodarbības, mājas darbiem un rūpēm par bērniem un vīru. Viņas brālis, kurš arī dzīvo tagad Ēģiptē, vēlas precēties. Tāpēc Aiša grib jautāt neprecētām musulmaņu meitenēm valodu centrā vai viņas grib iepazīt viņas brāli.

Komunikācijas robežpunkts

Meitenes, ikdienā netiekoties ar nemusulmaņu sievietēm, īsti nezina kā ar mani runāt. Par mans šķaudiens stundā, nepieminot Dieva vārdu, izraisa apjukušus skatienus, jo viņas nespēj atbildēt ar Dieva vēlējumu, kas paredzēts šajā situācijā. Dažbrīd man rodas šaubas, vai vispār iespējams turpināt sarunu… un kur ir robeža, kad dialogs vairs nav iespējams?

6 thoughts on “Melnās meitenes mācās arābu valodu

 1. Paldies par ieskatu 🙂 Gaidīšu turpinājumu!

  Like

 2. kāda pēkšņa piedienība. un tomēr, kas traucēja, dzīvojot Maskavā, nevalkāt apspīlētas, spizdīgām pērlītēm izšūtas samta bikses leoparda rakstā? protams, vienīgais glābiņš islāms (: bet stāsti vēl.

  Like

 3. Auch. Lasīju ar milzīgu interesi.!! Tas, ka viņas nav bišk normālas..tas zināms..hehe.. bet nu katrs jau uz tām lietām skatās savādāk..un ko zin, kam jānotiek, lai viendien samainītu savu dzīvi pa 180grādiem.. jāā..jāāā..rakstniecīt..PATIKA. arī es pievienojies pie gaidītājiem… 🙂

  Like

 4. Man tas tomēr šķiet pilnībā nožēlojami, it kā būtu tikai 2 veidi kā dzīvot – grimt nežēlīgā “rietumu izvirtībā” vai arī nodoties svētīgajai arābu pasaulei! Tas, ka būtne no Maskavas neprot izskatīties cienījami arī bez melnā maisa un neko nav dzirdējusi par drēbēm, kas neapspīlē dibenu – ir viņas individuālā problēma, nevis rādītājs attiecībā uz rietumu izvirtību (šeit gan varētu plaši diskutēt, kas ir izvirtība un kur tā patiesībā slēpjas). Es protu ģērbties un uzvesties piedienīgi un nepieņemu nekādu kritiku savā virzienā un par arābu pasaules liekulību man ir tikpat izsmeļošs viedoklis, kā viņiem par Eiropas sievietēm! Beidziet vienreiz viņus slavināt, ja Jums nav nekādas izpratnes par to, kas tur notiek! Un šeit es uzrunāju visus “Man patīk” utt.

  Like

 5. Pēc atmiņas un teksta teikšu, ka cilvēku personību dažādums katrā kultūrā arī satur vienu daļu kuri uztver lietas hārdkorīgi. Ja tas ir bijis kapitālisma auglis vienā pusē un vienā brīdī ir vīlies sistēmā kurā dzīvo, tad atklājot jaunu patiesību (pretējās kultūras vērtības), entuziasma vadīts tas pieņem visu no a-z lai kompensētu to nosodījumu sevī kas tika pieredzēts. IMHO.

  Noteikti ir vērtības arābu kultūrā no kurām mēs pat varētu pamācīties, bet to šķiet vislabāk piedzīvot uz ādas padzīvojot tajās zemēs. Vai arī no vērtīgiem rakstiem kā šis. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s