Ilona Sābera – portfolio

blogging, journalism, semiotics, short stories

Autobusa uzvara Ēģiptē: Braucam pretējā virzienā

2 Comments

Publicēts Veto Magazine 33

Kad pirms pāris gadiem pārcēlos uz Ēģipti, man bija jāizvēlas – dzīvot dzīvi onlainā un komfortā aiz aizvērtiem aizkariem un slēgtām durvīm vai atmest sociālo slinkumu, iziet ielās un izcīnīt savu vietu sabiedrībā, rēķinoties ar nesenās revolūcijas sāpīgajām sekām.

“Runā, ka elektrību pa kluso atslēdz bijušais prezidents Mursi, kas pa slepeno pazemes eju izlavās no cietuma noteiktos laikos, nospiež lielo elektrības padeves slēdzi un smīnot mudīgi lien atpakaļ,” man mikriņā stāsta blakus sēdošā sieviete. Viņa gan pati tenkām netic, viņai vairāk rūp dēla liktenis, kurš, gadījies neīstajā vietā studentu demonstrāciju laikā fakultātē, jau piekto mēnesi atrodas pagaidu aizturēšanas izolatorā bez tiesas sprieduma. “Ņem tik vīru ciet un brauciet prom, labi te nebūs!” viņa, kāpjot laukā, sauc mums pakaļ. Kā lai viņai izskaidro, ka es šeit esmu no laba prāta? Ka man rūp netaisnības viņas valstī, lai gan pati nāku no iedomātās laimes zemes Eiropas?

Elektrība uz stundu divām pazūd pat piecas reizes dienā, daudzdzīvokļu māju augstākajos stāvos nav arī ūdens, jo tas tiek piegādāts ar motoru. Enerģijas krīze īpaši jūtama Kairas +40 grādu vasarā, kad gaisa kondicionieri darbojas uz pilnu jaudu, bet strāvas visiem nepietiek.

Tie ir mirkļi no Ēģiptes ikdienas, ko piedzīvoju un ar kuriem sadzīvoju. Esmu vietā, kuras sociālās problēmas lika iemācīties pielāgoties, pārvērtēt vajadzības un saprast, ka ‘kultūra’, ‘tradīcijas’ vai ‘izcelšanās’ ir tukši jēdzieni, ja aiz tiem pazūd cilvēciskās emocijas un saskarsme. Mana ierašanās Ēģiptē sakrita ar juku laikiem valstī, kur pārmaiņas nerimst joprojām. Ēģiptē es mācījos izrāpties no mājīgās latvieša-eiropieša čaulas, neslēpties aiz politkorektuma liekulības maskas, ienirt demonstrantu pūlī un pastāvēt par taisnīgumu un cieņu. Redzēju, ka gan mazas iekšējās uzvaras, gan kopējais vienojošais spēks, kas gāž diktatorus, nāk tikai, pārvarot ieraduma kūtrumu.

Lai stāstītajam par ritmu kalpo ēģiptiešu revolūcijā slavu guvušās indie-rock grupas Cairokee dziesmu teksti. Šī apvienība pēdējo gadu pārmaiņas un noskaņas Ēģiptē spējuši nodot mūzikā un tekstos. Kopš 2011. gada tautas apvērsuma, viņi izdevuši trīs albumus. Katrā no tiem tekstos jūtamas citādas vēsmas un atskats uz valstī notiekošajām politiskajām pārmaiņām, taču visa centrā ir mazais cilvēks, kas cenšas nezaudēt godu, izdzīvot un pārdzīvot vēlēšanas, līderu iecelšanu un nomaiņu, masu arestus un cenu kāpumu. Lai gan grupa pastāv jau kopš 2003. gada, neticamu popularitāti Ēģiptē un ārpus tās viņi iemantoja ar savu pirmo lielo hitu “Sout El Horeya” (Brīvības balss). Šīs dziesmas video, kurā ēģiptieši svin diktatora atkāpšanos, Youtube sasniedza pasaules rekordu kā visvairāk skatītākais video visīsākajā laika periodā. Cairokee uzstāšanās Tahrīra laukumā iedvesmoja simtiem tūkstošus protestētāju. Katras šī raksta nodaļas nosaukums ir arī Cairokee dziesmas nosaukums, tāpēc noskaņai iesaku atrast dziesmas Youtube un ieklausīties.

Tiek meklēts līderis / Matloob Za3eem

Tiek meklēts līderis, kurš neiebaida, bet valda ar prātu, un kura slava nav aptraipīta.
مطلوب زعيم
ميقولش على الخوف حكيم /  ويكون كمان سمعه سليم

Dzīvojot Kairā, it kā neviļus tiec ierauts notikumu epicentrā. Sastrēgums? Ak jā, šodien taču atkal bija sadursmes starp studentiem un policiju. Dīvaina smaka kož acīs? Pareizi, tā taču asaru gāze, ar kuru tepat blakus policija centās izklīdināt demonstrantus. Ik mirkli tiek atgādināts, ka “mani tas neskar” attieksme šeit neies cauri. Bīstami ir arī pieņemt apkārtējos apstākļus par normu deleģēt atbildību: “Tie ir sliktie, šie labie, gan jau pie varas esošie zinās, ko darīt”.

Pēdējo trīs gadu notikumi, kas daļēji izvērsās acu priekšā, spēcīgi ietekmēja  manu Ēģiptes uztveri. Negribu ieslīgt slinkumā sakņotā vienkāršošanā, taču miljonbalsu vienotība Tahrīra laukumā 2011. gadā kļuva par mediju ikonu un 30 gadu autoritārisma simbols Hosni Mubaraks tika gāzts. Tam sekoja armijas pagaidu vara, protestu apspiešana un civiliedzīvotāju upuri. Līdz 2012. gadā politisko islāmu pārstāvošais “Musulmaņu brālības” kandidāts Muhameds Mursi ar trauslu balsu vairākumu kļuva par pirmo demokrātiski ievēlēto līderi. Cerības uz labāku nākotni saruka, kad prezidents sāka nomainīt sev netīkamos ministrus, kamēr ekonomiskās un sociālās problēmas tika atstātas novārtā. Tas saniknoja ne tikai viņa oponentus, bet arī bijušos atbalstītājus, un parakstu vākšanas kampaņa par prezidenta atstādināšanu guva necerētus panākumus. Tieši gadu pēc vēlēšanām, 2013. gada jūnijā, jau atkal iedzīvotāju miljoni izgāja ielās, pieprasot Mursi atkāpšanos. Arī šoreiz armija nestāvēja malā un prezidentu apcietināja, īstenojot lielas iedzīvotāju daļas atbalstītu militāro apvērsumu. Tam sekoja sabiedrības šķelšanās, un mēnešiem ilgi protestētāju nometnes bloķēja satiksmi, pieprasot atjaunot Mursi amatā. Protesti tika ar brutālu spēku apspiesti lielākajā mūsdienu Ēģiptes civiliedzīvotāju slaktiņā. Demonstrācijas tika aizliegtas ar likumu un arestēti ne tikai “Musulmaņu brālības” atbalstītāji, bet arī liberālie politiskie aktīvisti, kas joprojām iestājas par “maizi, brīvību un taisnīgumu”. Pašreizējais prezidents, bijušais ģenerālis, Abdelfatahs al Sisi tika ievēlēts apstākļos, kad opozīcija bija novājināta un mediji pastiprināti kontrolēti, taču viņa stingrā roka turpina ieviest kārtību, glābt ekonomiku un “stabilitātes” dēļ upurēt individuālās brīvības.

Bet kas tālāk? Netaisnības joprojām paliek. Es tās uztveru mikriņu sarunās, Facebook apcietināto politisko aktīvistu fotogrāfijās un draugu stāstos, par naktīm, kas aizvadītas gaidot biedrus pie policijas iecirkņiem, līdera slavināšanā valsts televīzijā, cenu kāpumā, atkritumu neizvešanā no ielām un populistiskos vienas dienas risinājumos.

No mersedesa līdz taksim, katrs brauc pretējā virzienā. Katram solim seko neveiksme, kādēļ mums iemācīta bezcerība?

  و كل حاجة ماشية عكس، من المرسيدس لحد التاكس/ و كل خطوة معاها نحس، ليه بتربي فينا اليأس

Turpinājums ŠEIT.

2 thoughts on “Autobusa uzvara Ēģiptē: Braucam pretējā virzienā

  1. Pingback: Autoubua uzvara Ēģiptē: Svešais svešā valstī | Ilona Sābera - blog and media publications

  2. Pingback: Autobusa uzvara Ēģiptē: Gribas uzsprāgt | Ilona Sābera - blog and media publications

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s