Ilona Sābera – portfolio

blogging, journalism, semiotics, short stories

Autoubua uzvara Ēģiptē: Svešais svešā valstī

2 Comments

Publicēts Veto Magazine 33, pirmo daļu lasi ŠEIT.

Izgāju un teicu, ka neatgriezīšos, ar asinīm rakstīju katrā ielā. Likām dzirdēt, tiem, kas neklausījās, un šķēršļi tika salauzti.

   نزلت وقلت انا مش راجع، وكتبت بدمي في كل شارع / سمعنا اللي ما كنش سامع،  واتكسرت كل الموانع

Ēģiptē viss sākās ar uzvaras reibumu, smaidīgām sejām un ideālistiskām nākotnes cerībām. Diktators tika aizvākts un tautas pašapziņa uzcelta “mēs esam stipri, mēs esam vareni” garā. Lai arī es ierados Kairā vairākus mēnešus pēc apvērsuma, Tahrīra laukumā joprojām izjutu tautas vienotību, atmiņas un smēlos iedvesmu. Dzīvokļa biedri pastāstīja, ka manā istabā trūkstot biezās segas, jo iepriekšējie iemītnieki esot segas nesuši uz Tahrīru tiem, kam tās vairāk vajadzīgas.

Jau pēc gada sekoja vilšanās par to, kā uz saukļiem par cieņu un taisnīgumu armija atbild ar iebiedēšanu un lieto spēku pret “savējiem”, jo tas ir vienīgais, ko viņi prot. Tas bija laiks, kad ēģiptieši apjauta, ka izcīnīt brīvību ir vieglāk nekā to noturēt. Tie, kas agrāk laukumā bija vienoti, nu sašķēlušies grupējumos un turas katrs pie savām interesēm. Tomēr Cairokee savās dziesmās aicina nepadoties un turēt stingru mugurkaulu, lai arī kas būtu jāpārcieš, nāks labāki laiki.

Paliec savā vietā, tava adrese ir šeit, bailēm kļūs no tevis bail un sirdsapziņa tevi nenodos. Paliec savā vietā, saule uzleks atkal, vai nu mirsti, stingri stāvot kājas, vai arī dzīvo mūžu saliecies.

اثبت مكانك. هنا عنوانك، ده الخوف بيخاف منك وضميرك عمره ماخانك /   اثبت مكانك. ده نور الشمس راجع،  يا تموت وإنت واقف يا تعيش وإنت راكع

Vai tik tās nav arī latviešiem pazīstamas noskaņas? Es gremdējos mūzikā un mācījos arābu vārdiņus. Mani interesē sakarības un līdzības. Starpkultūru tulkojums, runājot akadēmiski. Vairs nespēju spriest  ‘jūs’ un ‘mēs’ pretnostatījumā. Tā laikam ir pāreja no ceļotāja vietas uztveres, tas ir sākums iedomātās distances nojaukšanai. Cerams, ka izdosies.

Svešais svešā valstī / Ghareeb fe Belad Ghreeba

Ieskatījos sejās un vēroju, sapratu to nozīmes un mācību.

فى وشوش الناس انا اتئملت / وفهمت معانى واتعلمت

Prātoju – cik daudz ierastā esmu gatava upurēt jaunajam? Arī man uznāk periods, kad neizeju no mājas un guļu līdz trijiem dienā. Kairā šāds ieradums iebraucējiem ātri pielīp, jo iela ar savu karstumu, sastrēgumiem, lēto, sagrabējušo sabiedrisko transportu un uzmācīgiem pasažieriem nav īpaši aicinoša. Lai gan internets šeit ir desmit reizes lēnāks kā Latvijā, tas netraucē dzīvot dzīvi onlainā un gulēt oflainā. Šāds slinkums ilgtermiņā var būt degradējošs, pat novest līdz depresijas pazīmēm. Tā var viegli zaudēt saikni ar realitāti vai pakļauties mūžīgai izolācija četru mājas sienu un tuvāko cilvēku drošībā.

Jau sākumā apzināti biju izvēlējusies būt “svešā”, klausīties un skatīties, kas notiek aiz loga, bet pati būt nesaskatāma. Pretstats starp redzamo un neredzamo ir viena no galvenajām Ēģipti raksturojošām pazīmēm. Mājas cilvēks nav redzams, viņam ir izvēles un rīcības brīvība. Ārējais izskats nav noteicošais. Var izvēlies, kam atvērt durvis un kad atbīdīt aizkarus. Tā ir vienīgā vieta, kur var kontrolēt situāciju. Šo faktu lieliski prot izmantot arī mūsdienīgie arābu tirgoņi – pilnīgi viss, sākot no pārtikas produktiem un maltītēm līdz zālēm no aptiekas vai drēbēm no ķīmiskās tīrītavas, tiek piegādāts arī mājās. Tad kāpēc vispār būtu jāiet ārā?

Aiz mana loga bija dzirdams motociklu motoru skaņas sajaukums ar electro-shaabi. Kādreiz vienkāršo strādnieku mūzika (shaab – tauta), kas mūsdienu versijā ar elektriski spiedzošajām skaņām un basiem skan no motociklos iebūvētajiem skaņas pastiprinātājiem, lieliski iekļaujas Kairas sastrēgumu un mašīntauru kakofonijā. Kad motocikls garām, aiz loga, skaļi saucot, ceptuves puisis sāka pārdot maizi aeesh un zemnieks zirga vezumā solīja saldus granātābolus romaan.

Ielu tirgoņi rīta agrumā pametuši siltos sievu sānus un barojamās bērnu mutītes, un es sēdēšu migā līdz saulrietam? Rajonu, kurā dzīvoju Kairā, sauc Āgūza jeb Večiņa. Mani sāka pārņemt bailes, ka novecošu un tepat vien palikšu.

Turpinājums ŠEIT.

2 thoughts on “Autoubua uzvara Ēģiptē: Svešais svešā valstī

  1. Pingback: Autobusa uzvara Ēģiptē: Braucam pretējā virzienā | Ilona Sābera - blog and media publications

  2. Pingback: Autobusa uzvara Ēģiptē: Gribas uzsprāgt | Ilona Sābera - blog and media publications

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s